XXVII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL
XVI Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL

Druk 3D SLS - obniżamy poziom refresh ratio do 26%

16.07.2020 Skomentuj pierwszy

O efektywności kosztowej druku 3D w technologii SLS decydują dwa główne czynniki: poziom „odświeżenia” proszku oraz ułożenie modeli. Sinterit poprzez zmniejszenie „refresh ratio” swojego proszku PA12 sprawia, że koszt druku SLS jest niższy, a przez to bardziej dostępny.

Wśród wielu mitów związanych z technologią SLS, króluje ten, według którego jest to drogie rozwiązanie, dostępne wyłącznie dla dużych firm przemysłowych. Sinterit od lat walczy z tą łatką, wdrażając nie tylko dostępne cenowo drukarki (kosztujące ok 10% ceny drukarek przemysłowych), ale również udoskonalając proces drukowania. Obecnie krakowskiej firmie udało się obniżyć poziom „refresh ratio” z 30% do 26%.

Czym jest refresh ratio?

Refresh ratio to jeden z podstawowych terminów technologii SLS (selective laser sintering). Mówi on jak dużo „świeżego” proszku należy dosypać do proszku, który pozostał po zakończeniu poprzedniego druku.

W tym miejscu warto zrobić krótkie wprowadzenie do samej technologii SLS. W przeciwieństwie do popularnych drukarek FDM, w których rozgrzany filament buduje model warstwa po warstwie, w technologii SLS korzysta się z proszku, spiekanego za pośrednictwem lasera. O ile FDM wymaga stosowania specjalnych, drukowanych podpór, dzięki którym wydruk utrzymuje swój kształt, to SLS takich podpór nie potrzebuje. Stanowi je sam proszek. Wiązka lasera w sposób selektywny spieka materiał, a ten niespieczony pozostaje do kolejnych wydruków.

Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Ważne jest natomiast odświeżanie proszku po każdym procesie druku. O tym ile dodać nowego mówi właśnie współczynnik „refresh ratio”.

Całkowity koszt użytkowania maszyny to zakup wyposażenia, serwisu i materiałów. Właśnie ulepszyliśmy ten trzeci parametr, zmniejszając ilość proszku w cyklu odświeżania - mówi Konrad Głowacki, współzałożyciel Sinterit odpowiedzialny za rozwój proszków.

Sinterit kontynuuje rozwój rynku małych drukarek SLS 3D

Po przeprowadzce do znacznie większego zakładu produkcyjnego i nowej rundzie inwestorskiej o wartości 10 mln zł, Sinterit przyspiesza działalność badawczo-rozwojową. Tylko w drugim kwartale tego roku firma wprowadziła trzy nowe akcesoria, dostosowała drukarki do wymagań Przemysłu 4.0 i pracuje nad nowymi rozwiązaniami, o których poinformuje wkrótce.

Więcej o PA12 >>

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: