Druk 3D SLS - obniżamy poziom refresh ratio do 26%
O efektywności kosztowej druku 3D w technologii SLS decydują dwa główne czynniki: poziom „odświeżenia” proszku oraz ułożenie modeli. Sinterit poprzez zmniejszenie „refresh ratio” swojego proszku PA12 sprawia, że koszt druku SLS jest niższy, a przez to bardziej dostępny.
Wśród wielu mitów związanych z technologią SLS, króluje ten, według którego jest to drogie rozwiązanie, dostępne wyłącznie dla dużych firm przemysłowych. Sinterit od lat walczy z tą łatką, wdrażając nie tylko dostępne cenowo drukarki (kosztujące ok 10% ceny drukarek przemysłowych), ale również udoskonalając proces drukowania. Obecnie krakowskiej firmie udało się obniżyć poziom „refresh ratio” z 30% do 26%.
Czym jest refresh ratio?
Refresh ratio to jeden z podstawowych terminów technologii SLS (selective laser sintering). Mówi on jak dużo „świeżego” proszku należy dosypać do proszku, który pozostał po zakończeniu poprzedniego druku.
W tym miejscu warto zrobić krótkie wprowadzenie do samej technologii SLS. W przeciwieństwie do popularnych drukarek FDM, w których rozgrzany filament buduje model warstwa po warstwie, w technologii SLS korzysta się z proszku, spiekanego za pośrednictwem lasera. O ile FDM wymaga stosowania specjalnych, drukowanych podpór, dzięki którym wydruk utrzymuje swój kształt, to SLS takich podpór nie potrzebuje. Stanowi je sam proszek. Wiązka lasera w sposób selektywny spieka materiał, a ten niespieczony pozostaje do kolejnych wydruków.
Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Ważne jest natomiast odświeżanie proszku po każdym procesie druku. O tym ile dodać nowego mówi właśnie współczynnik „refresh ratio”.
Całkowity koszt użytkowania maszyny to zakup wyposażenia, serwisu i materiałów. Właśnie ulepszyliśmy ten trzeci parametr, zmniejszając ilość proszku w cyklu odświeżania - mówi Konrad Głowacki, współzałożyciel Sinterit odpowiedzialny za rozwój proszków.
Sinterit kontynuuje rozwój rynku małych drukarek SLS 3D
Po przeprowadzce do znacznie większego zakładu produkcyjnego i nowej rundzie inwestorskiej o wartości 10 mln zł, Sinterit przyspiesza działalność badawczo-rozwojową. Tylko w drugim kwartale tego roku firma wprowadziła trzy nowe akcesoria, dostosowała drukarki do wymagań Przemysłu 4.0 i pracuje nad nowymi rozwiązaniami, o których poinformuje wkrótce.

Innowacje druku 3D opanują Poznań

3 nowe drukarki 3D od Stratasys

Pierwsza w Polsce platforma szkoleniowa poświęcona technologiom druku 3D

Druk 3D zwiększa efektywność produkcji paneli fotowoltaicznych

Softshaper - oprogramowania do drukarek 3D

Stratasys J55 to nowe podejście do kolorowego druku 3D


NX Mold Wizard - Nowe narzędzie do wyceny form

Siła targów ITM INDUSTRY EUROPE

3DEXPERIENCE: Piszczenie, skrzypienie, wibracje i drżenie?

Zaproś Autodesk na warsztaty w Twojej firmie

Edycja widoków w Autodesk Inventor

Solid Edge - Przypisywanie skrótów klawiszowych do operacji

ZWCAD - Skalowanie bloków z zachowaniem punktu bazowego
