Przesunięcie daty startu pierwszego polskiego satelity o kilka dni
Wystrzelenie polskiego satelity PW-Sat zostało przesunięcie przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) o kilka dni – informuje Politechnika Warszawska, której studenci skonstruowali satelitę przy wsparciu specjalistów Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Wystrzelenie rakiety Vega z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej było początkowo planowane na 9 lutego, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała się jednak przesunąć datę startu na 13 lutego. Rakieta wyniesie grupę satelitów, w tym polskiego studenckiego satelitę PW-Sat.
Gdy satelita zostanie umieszczony na orbicie Polska, dołączy do grona krajów, które posiadają w kosmosie samodzielnie zbudowanego satelitę. Do tej pory w przestrzeń kosmiczną wyniesiono ponad 70 instrumentów zbudowanych w naszym kraju, ale były to jedynie elementy satelitów i sond budowanych przez inne kraje.
Misja satelity PW-Sat ma na celu test technologii. Zostanie sprawdzony nowy system gwarantujący kontrolowane opuszczenie orbity przez urządzenia, które zakończyły już swoją pracę, aby nie stanowiły zagrożenia dla innych satelitów, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ani tez nie spowodowały szkód po upadku na powierzchnię Ziemi.
PW-Sat został zaprojektowany i zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej zrzeszonych w dwóch kołach naukowych: Studenckim Kole Astronautycznym na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa oraz Studenckim Kole Inżynierii Kosmicznej na Wydziale Elektronicznym i Technik Informacyjnych. Studentów wspierali pracownicy Centrum Badań Kosmicznych PAN, mający doświadczenie w konstruowaniu aparatury do misji kosmicznych.
Poza testem technologicznym polskiego satelity, będzie to także pierwszy start nowej serii rakiet nośnych Vega, które wejdą do użytku w Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Rok 2012 będzie przełomowy dla polskiej eksploracji przestrzeni kosmicznej – poza satelitą PW-Sat w kosmos ma być wystrzelony także polski satelita naukowy BRITE-PL „Lem” przygotowywany przez CBK PAN i CAMK PAN.
6 lutego w warszawskim CAMK PAN odbędzie się prezentacja „PW-Sat – pierwszy polski nanosatelita”.