Finał II edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

28.06.2012 Skomentuj pierwszy

Ponad 1200 uczestników wzięło udział w 40 warsztatach kreatywnych w Warszawie i Wrocławiu w ramach II edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Do programu zaproszono 365 szkół gimnazjalnych. Patronat honorowy objęli Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polska Akademia Nauk oraz Urząd Patentowy RP.

Akademię Wynalazców traktujemy jako kuźnię talentów, które będą wykorzystywać zdobytą wiedzę techniczną do tworzenia najnowocześniejszych rozwiązań. Naszą ambicją jest dzielenie się z młodzieżą, również ze studentami, naszymi kompetencjami i unikalną wiedzą techniczną. Chcielibyśmy to robić poprzez szersze wykorzystanie naszych centrów szkoleniowych, które są do dyspozycji zarówno nauczycieli jak i uczniów powiedziała Krystyna Boczkowska, Prezes Zarządu spółki Robert Bosch.

Nagrodzone projekty

We wrocławskiej edycji programu pierwszą nagrodę w konkursie na wynalazek zdobył zespół z Gimnazjum nr 7 im. Tradycji Herbu Wrocławia za „solarny zraszacz ogrodowy” – urządzenie do podlewania i nawożenia zasilane baterią słoneczną. Drugie miejsce zajął zespół z Gimnazjum nr 3 im. Podróżników i Odkrywców Polskich w Oleśnicy, który opracował „ładower” – projekt ładowarki do telefonu komórkowego zasilanej przez dynamo rowerowe. Trzecią nagrodę otrzymali uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Jelczu-Laskowiczach za wynalazek „ekologiczny strach na wróble”, który wykorzystuje energię słoneczną do poruszania rękami, a tym samym skutecznie odstrasza ptaki z ogrodów. W Warszawie bezkonkurencyjne były uczennice z gimnazjum nr 121 im. Wojciecha Zawadzkiego (z zespołu Córki Edisona), które zaprojektowały „Light Bag” – system oświetlenia wnętrza damskiej torebki. Drugie miejsce zajął zespół Ekoleszki z Gimnazjum nr 81 im. prof. Witolda Doroszewskiego za projekt o nazwie „Kranputer”. Urządzenie to służy do monitorowania zużycia wody, jej temperatury i związanych z tym kosztów. Trzecie miejsce zajął zespół Wilbur ze Społecznego Gimnazjum nr 4 S.T.O. Uczniowie stworzyli makietę robota do prac porządkowych o nazwie „Rena”. Członkowie zwycięskich zespołów, ich opiekunowie oraz szkoły otrzymały od organizatorów konkursu nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: