Computer Controls Dostawca Oprogramowania CAD

Systemy CAD, CAM, ERP dla producentów mebli tapicerowanych

08.01.2008 Skomentuj pierwszy
W ostatni piątek listopada (tj. 30.11) odbyła się konferencja na temat „Systemów CAD, CAM, ERP dla producentów mebli tapicerowanych” na Wydziale Technologii Drewna Akademii Rolniczej im A.Cieszkowsiego w Poznaniu.
 

Konferencja jest kontynuacją corocznie organizowanych przez Katedrę Meblarstwa spotkań poświęconych tematyce innowacji w przemyśle meblarskim. W tym roku tematem przewodnim były komputerowe systemy CAD, CAM, ERP wspomagające producentów mebli tapicerowanych. Celem konferencji było zapoznanie producentów mebli tapicerowanych z innowacyjnymi narzędziami informatycznymi wspomagającymi prace projektowe, technologiczne i organizacyjne, a także możliwość komputerowej optymalizacji i integracji wielu procesów realizowanych w przedsiębiorstwie.
 
 
Tematem otwierającym konferencję był „Model zarządzania fabryką przy pomocy systemu CIM” (Komputerowo zintegrowane wytwarzanie) prowadzony przez prof. Jerzego Smardzewskiego. Prezentacja w sposób przyjazny i płynny pokazywała charakterystykę każdego z systemów  CAD, CAM, CAE, PDM, ERP, CAQ dostosowując  je do problematyki firm produkujących meble tapicerowane. Prezentacja bogata była w przykłady zastosowania systemów. Prelegent zwrócił także uwagę na specyficzne aspekty branży meblarskiej, jakimi są:
  • Badania wytrzymałościowe szkieletów i elementów
  • Numeryczna analiza wytrzymałości szkieletów
  • Analiza zjawisk kontaktu ciała ludzkiego z meblem
  • Analizy naprężeń pomiędzy ludzkim ciałem a siedziskiem
  • Produkcja i logistyka – MRP I oraz MRP II
  • Produkcja na zamówienie
  • Planowanie produkcji według zamówień klientów
Autor prezentacji nie zapomniał o wymianie danych pomiędzy konstruktorami, technologami i inżynierami produkcji oraz korzyściach wynikających z  wdrożenia takich systemów w firmach. Migracja danych jest jedną z kluczowych kwestii, która może wpłynąć na szybkość wdrożenia nowych produktów na rynek a co za tym idzie z dużą oszczędnością.

Na konferencji obecni byli także dystrybutorzy oprogramowania do modelowania bryłowego w tym przypadku specjalistycznego do projektowania mebli. Do takich narzędzi należy niewątpliwie pakiet programów TopSolid (CAD, Wood, CAM, Mold, CAE, PDM), który został szczegółowo zaprezentowany przez Marcina Skurczyńskiego z firmy TopSolution.
 
Produkty firmy BIESSE przedstawił przedstawiciel  firmy  TEKNIKA pan Jerzy Sarnecki. Pan Jerzy zaprezentował obsługę CNC poprzez systemy CAM. Prezentacja zwraca uwagę na lepszą elastyczność, wydajność, produktywność oraz kontrole maszyn. Te kluczowe kwestie mają znaczenie w dzisiejszych czasach gdzie produkt końcowy jest personalizowany a jego różnorodność jest coraz większa przy zachowaniu najwyższej jakości. Ciekawą propozycją firmy TEKNIKA był system informatyczny do planowania i sterownia produkcją z użyciem maszyn i urządzeń spiętych w zintegrowany system CAD-CAM-CAP.

 
Rozwiązania Gerber TECHNOLOGY reprezentowali przedstawiciele firmy INTEX. Pokazali m.in. systemy informatyczne przygotowujące szablony i układy krojów dla skórzanych i tekstylnych elementów mebli tapicerowanych. Ponad to zaprezentowano maszyny dedykowane automatycznemu warstwowaniu tkanin przed rozkrojem oraz skanowaniu powierzchni błamów skór, ocenie ich jakości oraz optymalizacji rozkroju.

 
Na zakończenie spotkania firma BPSC S.A. z Chorzowa dostawca systemów klasy ERP zaprezentowała swój ostatni produkt IMPULS 5. System ten cechuje się bardzo dobrą poprawą wydajności pracy, skracając czas powstawania wyrobu. Główną zaletą systemu jest parametryczny konfigurator produktów funkcjonujący jako narzędzie standardowe w aplikacji, poprzez to system pozwala na lepsze zaspokojenie wielu indywidualnych potrzeb klientów oraz optymalne wykorzystanie posiadanych mocy produkcyjnych.
 
Konferencja na Akademii Rolniczej cieszyła się żywym zainteresowaniem. Towarzyszyła jej bardzo duża frekwencja (pełna aula  słuchaczy). Odzwierciedla to skalę aktualności poruszanych problemów i ich znaczenie dla innowacyjnych podmiotów gospodarczych.
 
Produkcja sprzedana polskich przedsiębiorstw meblarskich aktualnie lokuje się na czwartej pozycji w Europie. Od 2005 roku polskie fabryki mebli sprzedają w kraju około 20% całości swojej produkcji, pozostała część tj. 80% stanowi przedmiot stale rosnącego eksportu. Polska jest więc liczącym się producentem mebli, o ugruntowanej pozycji w czołówce państw europejskich branży meblarskiej. Siłą polskiego meblarstwa są małe i średnie przedsiębiorstwa, które odgrywają znacznie większą rolę niż w innych branżach sektora produkcyjnego. Partycypacja sektora MŚP w przemyśle meblarskim, rozpatrywana pod kątem wartości brutto posiadanych środków trwałych, jest niemal 3-krotnie większa niż w całym polskim przemyśle. I chociaż przemysł ten zaliczany jest do tzw. starej ekonomii, nowe realia konkurencyjne dotyczą także firm meblarskich. Do specyficznych problemów przedsiębiorstw działających obecnie w sektorze przemysłu meblarskiego należy zaliczyć:
  • brak koncepcji na rozwój: parku maszynowego i produktów,
  • brak innowacyjności w zakresie wytwarzania produktów niszowych lub świadczenia usług na rzecz średnich i dużych podmiotów gospodarczych,
  • brak podstawowej wiedzy o zarządzaniu jakością produktów i usług,
  • słabość organizacyjna, brak wiedzy o wymaganiach ewentualnych dużych partnerów gospodarczych,
  • uporczywość w przekonaniu o niezbędnej konieczności wyłącznie indywidualnego prowadzenia produkcji wyrobów od początku do końca łańcucha produkcyjnego i logistycznego,
  • brak przekonania do działań zintegrowanych,
  • nieumiejętność prowadzenia kalkulacji optymalnych kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.
Z tych powodów zakończona konferencja posiadała także cel edukacyjny. Miała uzmysłowić producentom mebli tapicerowanych, ogromne korzyści i możliwości dynamicznego rozwoju w wyniku zastosowania innowacyjnych rozwiązań informatycznych, technologicznych i organizacyjnych.
 
Materiały konferencyjne można pobrać ze strony:
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Computer Controls Dostawca Oprogramowania CAD