CC OPEN DAYS 2024

Eksperymentalne protezy 3D

18.12.2015 Skomentuj pierwszy

Firma 3D Master oraz Rabbit Form zajmujące się popularyzacją innowacyjnych technologii spod znaku 3D przyłączyły się do akcji Pomocna dłoń 3D. Akcja została zainicjowana i zorganizowana przez Otwarte Ramiona, Fundację Splotu Ramiennego z Dziekanowa Leśnego. Fundacja ta od dwóch lat zajmuje się pomocą na rzecz dzieci, które potrzebują protez dłoni. Tym razem powstał pilotażowy projekt Pomocna dłoń 3D. Przy współpracy firm spod znaku 3D: 3D Master i Rabbit Form opracowane zostały eksperymentalne protezy 3D dłoni dla dzieci.

Dzieci, które najczęściej od urodzenia nie mają dłoni, otrzymają je wydrukowane dzięki najnowszym technologiom 3D. Na podstawie skanów 3D zostaje opracowana proteza, odpowiednio dopasowana do nadgarstka, która następnie jest drukowana na drukarkach 3D. Dzieci same mogą wybrać kolor lub wzór sztucznej dłoni. Plastikowe kończyny swoim kształtem przypominają dłonie lubianych przez dzieci robotów i superbohaterów.

Protezy 3D mają na celu ułatwienie codziennego życia dzieciom, a jednocześnie przyczyniają się do przyśpieszenia procesu integracji dzieci niepełnosprawnych w zwyczajnym środowisku szkolnym.

Posługiwanie się protezą wpływa znacząco na całe dzieciństwo - dziecko może być aktywne i fizycznie sprawne, ponad to zyskuje pewność siebie i samoświadomość, a tym samym staje się bardziej samodzielne i ma lepsze kontakty z rówieśnikami.

Używanie protezy 3D może być interesującym elementem zabawy, formą terapii, jak również zapobiegać rozwojowym wadom postawy.

Jak powstaje proteza 3D?

Pierwszy etap projektu Pomocna dłoń 3D polegał na odpowiednim zeskanowaniu dłoni i nadgarstków za pomocą skanerów 3D. Należy podkreślić, że skanery 3D są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, gdyż używają wiązki światła białego nieszkodliwej dla ludzi. Gotowe skany 3D zostają właściwie przekształcone i dopracowane za pomocą programu komputerowego Geomagic Studio. Następnie na ich podstawie w zaledwie kilka minut zostanie opracowana proteza dłoni.

Kolejny etap to wydrukowanie za pomocą drukarki 3D modelu protezy, co w sumie zajęło kilka godzin. Następnym krokiem jest właściwe połączenie wszystkich elementów protezy sznurkami i przymocowanie gumek, aby mechanizm protezy 3D mógł sprawnie działać. Finalnym etapem przygotowania protezy jest zabezpieczenie pewnych elementów filcem, który pełni funkcję ochronną i przytwierdzenie rzepów służących do umocowania protezy na nadgarstku.

Mechanizm działania eksperymentalnej protezy 3D - wydrukowanej w drukarce 3D - opiera się o pracę mięśni nadgarstka, które muszą być sprawne. Oznacza to, że ten typ protezy jest przeznaczony tylko dla niektórych osób.

Projektowanie i budowa protez o bardziej zaawansowanych funkcjach wymaga znacznie większego nakładu pracy, czasu i zaangażowania specjalistów, ponad to jest znacznie bardziej kosztowne.

I tym razem umiejętne wykorzystanie nowych technologii 3D w medycynie i rehabilitacji przyczyniło się do poprawę jakości życia ludzi.

 

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
CC OPEN DAYS 2024