CC OPEN DAYS 2024

Mikrus HP Z2 Mini G3 - przegląd możliwości

05.09.2017 Skomentuj pierwszy

HP jako pierwszy podążył drogą miniaturyzacji desktopowych stacji roboczych zmieniając nasze wyobrażenie na ich temat wydając w 2012 roku komputer all-in-one HP Z1. W kolejnych latach poznaliśmy jego nowszą generację HP G2 z dotykowym ekranem, a w 2014 roku HP Z1 G3.

W tym roku, dzięki HP Polska do redakcji 3DCAD.pl trafiła wersja HP Z2 mini G3. Stacja robocza o odmiennej stylistyce i możliwościach, która ma być konkurencją dla Apple Mini. Premiera urządzenia miała miejsce w 2016 roku na spotkaniu użytkowników Autodesk University w Stanach Zjednoczonych, a w tym miesiącu trafiło na biurko naszej redakcji, co pozwoli nam przybliżyć jego możliwości.

Jak sama nazwa wskazuje urządzenie HP Z2 mini należy do naprawdę małych urządzeń. Jego waga to ok 2 kg, grubość 58 mm a długość i szerokość to 216 mm, co jak przyznaje producent jest o 90% mniejszym rozwiązaniem niż tradycyjna obudowa klasy biznes.

To w jaki sposób ta niewielka stacja robocza HP działa w praktyce oraz czy taki mały pitbull rzeczywiście dostarczy nam wymaganej mocy obliczeniowej do naszych aplikacji CAD świadczą otrzymane certyfikaty ISV dla 20 aplikacji (m.in. AutoCAD i SOLIDWORKS).

Stacja Z2 Mini G3 jest przeznaczona do stawiania w pionie lub poziomie, a dzięki mocowaniu VESA może być zawieszona za monitorem.

Całość jest zamknięta w grafitowym metalowym pudełku ze ściętymi narożnikami w których to sprytnie zamontowano estetyczne kratki wentylacyjne. Taka konstrukcja pozwala na odpowiednio duży przepływ powietrza niezbędny do chłodzenia wszystkich podzespołów wewnątrz naszego mikrusa. 

Pomimo niewielkiego rozmiaru, Z2 Mini nadal jest wyposażona we wszystko, czego najbardziej twórczy projektanci potrzebują. Wewnątrz obudowy znajduje się procesor graficzny NVIDIA Quadro M620 wraz z HP Z Turbo PCIe SSD. Dla tych, którzy potrzebują więcej pamięci, mogą wykorzystać standardową wnękę 2.5" SATA, która może być wyposażona w dysk twardy HDD lub drugi dysk SSD, jeśli jest taki potrzebny.

Dla tych z dużymi wymaganiami wydajności wizualnej, komputerek HP Z2 mini został bogato wyposażony. Maleństwo może pochwalić się możliwością podłączenia aż sześciu wyświetlaczy poprzez łącza Display Port.

To co różni testowany sprzęt od konkurencji jest na pewno zasilacz. Nie jest on tradycyjnie zamontowany w obudowie, a zastosowano podobne rozwiązanie jakie jest stosowane w laptopach. Gigantycznych rozmiarów zasilacz 200W, niewiele mniejszej od cegły w pełni zaspokaja pobór mocy karty graficznej Quadro oraz procesora Intel Xeon E3-1200v5.

Podobnie jak w przypadku dowolnej stacji roboczej, liczy się to, co jest w środku. I w tym przypadku HP nie idzie na kompromisy. Aby dostać się do środka trzeba zwolnić zaczep na tylnym panelu uwalniający górną pokrywę, która zdejmuje się bardzo łatwo.

A co mamy wewnątrz?

Oczekiwałem że w tak małej obudowie wiele miejsca nie będzie, tym czasem mam dość spory potencjał. Po prawej stronie znajdziemy 2,5 calowy dysk twardy SATA lub SSD, który znajduje się nad kartą graficzną NVIDIA Quadro M620. Po lewej stronie znajdziemy duży wentylator zamocowany na zawiasach zakrywający gniazdo CPU oraz kości pamięci.

HP Z2 Mini oparty jest na chipsecie Intel C236 umożliwiający obsługę procesora Intel Xeon E3-1200v5 oraz Intel Core. W najtańszej konfiguracji otrzymujemy dwurdzeniowy procesor Intel Core i3-6100 3.7GHz, a pełen wachlarz procesorów do wyboru jest dość bogaty.

Grafika w naszym przypadku to najmocniejsza na rynku mobilna karta graficzna z procesorem NVIDIA Quadro M620 dedykowana pod urządzenia mobilne. Wyposażona w 2 GB pamięci GDDR5 i 512 rdzeni przetwarzania równoległego CUDA, posiada interfejs 128-bitowy o przepustowości 80 GB / sek. Konfigurując naszego HP Z2 mini nie mamy dużego wyboru. To jedyna karta zewnętrzna dedykowana, która zaspokoi nasze wymagania ale także wyczyści portfel. Jedyna alternatywa to zintegrowana karta graficzna z procesorem CPU, czyli Intel® HD Graphics 530 lub Intel® HD Graphics 630.

HP Z2 Mini posiada dwa gniazda SO-DIMM, które możemy konfigurować od 4GB RAM aż do wielkości 32 GB. Nasza jednostka oceniająca została wyposażona w 32 GB, zainstalowane w parze, każda po 16GB 2400MHz.

Oprócz standardowego dysku SATA, HP Z2 Mini obsługuje napęd M.2 PCIe. Nasza jednostka oceniająca zawierała 256 GB dysk HP Z Turbo i system operacyjny, który został zainstalowany na dysku M.2 PCIe. Zintegrowana gigabitowa karta sieciowa jest również standardowa, Istnieje także umieszczenie jako dodatek karty firmy Intel do obsługi łączność bezprzewodowej 802.11ac oraz Bluetooth 4.2.

Porty

Tak wyposażona stacja robocza ma także bogate możliwości podłączenia urządzeń peryferyjnych, choć przyznam że ich umiejscowienie nie jest do końca trafne. Z tyłu obudowy mamy do dyspozycji 4 wyjścia Display Port,  zasilanie, 2x USB Typ-C 3.1 oraz dwa porty USB 3.0. oraz dwa dodatkowe porty USB i złącze audio z boku. I można by stwierdzić że wszystko jest ok, ale czy tak jest? Po podłączeniu klawiatury i myszki, wszystkie porty USB z tylu zostają wykorzystane, co powoduje że jeśli chcemy wykorzystać HUB USB w monitorze , musimy korzystać z dodatkowych portów USB umiejscowionych z boku. Oznacza to,że na biurku robi nam się nie potrzebny bałagan.

HP Z2 Mini Specyfikacja

  • Intel Core i7-6700 CPU
  • NVIDIA Quadro M620 2GB GFX / Intel HD Graphics (530/P530)
    • Wsparcie dla 6 monitorów poprzez złącze DP i USB Typ-C 3.1
  • 256GB Z Turbo Drive (obraz systemu)
  • 1TB SATA HDD (Dane)
  • 32GB non-ECC RAM
  • Intel 8265 Wireless LAN/BT 4.2
  • (4) USB 3.0, (6) wyświetlacze: 4x DisplayPort 1.2, 2x USB Type-C 3.1, 
  • Windows 10 Pro lub Windows 7 Pro
  • HP Wireless Klawiatura i mysz

Podsumowanie

HP Z2 Mini to naprawdę udany sprzęt, który może zaspokoić każdego projektanta czy inżyniera, przy zachowaniu naprawdę małych rozmiarów. Firma HP upakowała w nim to co najważniejsze, grafikę NVIDIA Quadro, duża ilość pamięci RAM wraz z bardzo wydajnymi procesorami 6 generacji. Całość można zamontować z tyłu monitora, stosując rozwiązanie VESA. Do zalet należy także dodać możliwość obsługi aż 6 monitorów, co nawet w zwykłych stacjach roboczych jest rzadkością.

Do minusów trzeba z pewnością zaliczyć cenę, która jest znacznie większa od rozwiązań All in One np, stacja robocza HP Z1 G3. Minusem będzie także zastosowanie tylko wyjść Display Port, co znacznie komplikuje możliwości pracy na monitorach z wejściem HDMI. Przydała by się przejściówka w zestawie.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: