CC OPEN DAYS 2024

Wspomaganie działów okołokonstrukcyjnych z Teamcenter

22.10.2019 Skomentuj pierwszy

Jak powszechnie przyjęło się w nomenklaturze produkcyjnej, Teamcenter jest kojarzony głównie ze wspomaganiem / automatyzacją procesów typowo konstrukcyjnych, technologicznych, produkcyjnych itp. Nie jest to do końca prawdą i o tym dzisiaj chciałbym poopowiadać.

Integracja MS Office:

Rysunek 1. TC Add-in

W codziennej pracy innych działów (np. Sales/Marketing) głównymi narzędziami pracy jest pakiet MS Office. Teamcenter posiada w swoich założeniach integrację również tego produktu. Mowa tutaj o MS Outlook, Word, Excel, PowerPoint.

„Ale jak to można zintegrować z np. konstrukcją?”.

Zanim odpowiem na to pytanie, przyjrzyjmy się dokładniej, jakie przeważnie zestawy dokumentów towarzyszą „Projektom”. Oprę się tutaj głównie na wymaganiach i specyfikacji danego zlecenia. Przeważnie kiedy klient prosi o zlecenie, dostajemy zgrubny bądź dokładny opis tego, co mamy zaprojektować. Przeważnie opisy te są dostarczane w dokumentach typu MS Word/Excel/PowerPoint. Znając technikę „przeciągnij - upuść”, jesteśmy w stanie „związać” te dokumenty bezpośrednio z naszą struktura projektu tak, aby nie stanowiło to zagrożenia dla głównego BOM-u.

„I to już?”

Oczywiście to tylko wstęp. Jednym z głównych problemów powodujących dezinformację jest fakt braku bądź co gorsza złego zarządzania szablonami dokumentacji. Sytuacja jest prosta, kiedy mamy jedną osobę i to przez nią przechodzą wszystkie dokumenty wymagań czy specyfikacji. Ma ona na pulpicie zadane formatki i od ręki może je wykorzystać. Wszystko zaczyna się komplikować, kiedy do pracy przychodzi następna osoba… Czy temat nie jest niemalże identyczny dla szablonów CAx?

„Ależ oczywiście, znamy to z autopsji. Niejednokrotnie czas przeznaczony na tworzenie poświęcamy na szukanie……najnowszych formatek”.

Dokładnie tak, Integracja MS Office do Teamcenter właśnie w tym punkcie pokazuje swoją moc. W jednym centralnym punkcie przechowujemy tylko zatwierdzone formatki dokumentów Office dla całej firmy.

„A jak miałbym z tego skorzystać? Mam się zalogować na jakiś serwer czy coś?”

Wystarczy, że uruchomimy Worda i zalogujemy do Teamcenter. Tyle.

Podczas tworzenia nowego dokumentu będziemy mieli możliwość wyboru szablonu, na podstawie którego zostanie utworzony nasz nowy dokument. Niemalże tak jak w CAx nie opuszczamy swojego wygodnego środowiska, które już znamy.

Rysunek 2. Logowanie w TC add-in.

„Hmm, wygląda to naturalnie”.

Racja, koniec z zastanawianiem się, gdzie na serwerze sieciowym znajdują się nasze zaktualizowane szablony.

„No dobrze, a czy te szablony oferują coś jeszcze?”

Ależ oczywiście. Znane nam już mapowania atrybutów. Bardzo silną stroną tej integracji jest automatyczne nanoszenie informacji w dokumencie . Innymi słowy, podobnie jak w przypadku CAx, (rysunki) mapowania zdejmują z użytkownika obowiązek przeklejania tych samych informacji po różnych miejscach w firmie. System zrobi to za nas.

„Tego jeszcze nie było! Czy możemy te mapowania integrować z rysunkami CAx?

Tak, a to wszystko jest możliwe dzięki „magicznemu duchowi” (proces serwerowy Teamcenter). Przez ostatnie lata Siemens bardzo mocno doinwestował nowego klienta (Active Workspace), który zbudowany na podstawie nowych technologii (HTML5, CSS, JavaScript), dostarcza nam wgląd, jak takie integracje będą mogły wyglądać w bardzo bliskiej przyszłości.

Rysunek 3. Klient Web-owy Active Workspace.

Jedną z bardzo cenionych funkcji jest możliwość dodawania do dokumentu Office reprezentacji JT części czy złożenia (uprzednio wygenerowanej z automatu przez konstruktora).

„Do tej pory nawet nie wiedziałem, że to jest możliwe… już widzę minę naszych sales-ów”.

Więcej, proces zatwierdzania tej dokumentacji jest tożsamy z zatwierdzaniem dokumentacji konstrukcyjnej, więc w tym procesie można również tworzyć „markupy”(opisy) na dokumencie wskazujące bezpośrednio obszary do poprawienia, bez fizycznego nakładania zmian na dokument.

System przepływów pracy pozwoli jednocześnie na przekazywanie ich bezpośrednio do jednostki zainteresowanej, bez mailowego tworzenia duplikatów.

„To chciałem usłyszeć, proszę o więcej”

Proszę bardzo. Integracja Active Workspace: Widzieliśmy na poprzednich rysunkach, że integracja do Teamcenter zainstaluje nam na wstążce zakładkę Teamcenter. Ma ona na sobie podstawowe, najczęściej używane funkcje związane z codzienną pracą. W myśl tego powstaje pytanie, „a co z resztą?”. Nasza „reszta” zostaje udostępniona poprzez wbudowaną przeglądarkę Active Workspace dla naszego Pakietu Office. Tam mamy już pełną „władzę” nad tym, co publikujemy i jak organizujemy sobie nasze środowisko. Dalej nie trzeba wychodzić. Nasz pakiet Office dostaje porządny zastrzyk, a my musimy tylko go poznać.

Rysunek 4. Widok klienta AWC w MS Word.

„Ładnie to wszystko wygląda, a czy jest odporne na zmiany w projekcie?”

Poruszyliśmy bardzo ważną kwestie. Czy aby na pewno nasza dokumentacja będzie nadążała za zmianami w obszarze konstrukcji? Tak, będzie. Jak każdy inny dokument posiada ona swój status i w razie jakiejkolwiek próby zmiany będzie ona widziana i będzie mogła zostać ponownie wykorzystana bądź przebudowana.

„Daje do myślenia.. Czyli ogólnie rzecz biorąc, działy są synchronizowane.”

Kończąc dzisiejszą rozmowę chciałbym przedstawić możliwość używania na stacji funkcji MS Office bezpośrednio spod poziomu przeglądarki.

„Nie do końca rozumiem?”

Chodzi o to, że dzięki współpracy producentów (MS i Siemens) mamy możliwość centralizacji pakietu Office i unifikacji wersji. Innymi słowy, Office jest zainstalowany na serwerze, a wszystkie inne komputery korzystają z niego poprzez przeglądarkę internetową. Trzeba wspomnieć o korzyściach z takiego rozwiązania. Administracja IT spada do minimum obniżając jej koszty i zwiększając komfort końcowych użytkowników. Czas na przygotowanie stacji roboczej do współpracy z reszta firmy spada do minimum.

Rysunek 5. Word w przeglądarce.

Autor: Michał Grygonis, GM System

Firma GM System, partner Siemens, zajmuje się wdrożeniami systemu PLM/PDM Teamcenter.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: