Alibre Design

Typ: CAD
Producent: Alibre Inc
Wersja językowa: Polski Angielski Niemiecki
Platforma OS: Windows

Od kwietnia 2013 Alibre Design zmieniło nazwę na Geomagic Design
Zobacz nowości w wersji 2013

Zobacz opis programu Geomagic Design

 

Alibre Design to program do projektowania CAD 3D, który umożliwia parametryczne modelowanie bryłowe. Pozwala przede wszystkim na modelowanie części, modelowanie blach i modelowanie złożeń, oferując jednocześnie możliwość tworzenia dokumentacji montażowej oraz wykonawczej 2D. Jako program do projektowania 3DAlibre stanowi efektywne narzędzie w rękach projektantów, a dostępność trzech wersji oraz dodatku Alibre CAM pozwala dopasować program do potrzeb użytkownika.

Program umożliwia projektowanie w wielu branżach. Alibre to nie tylko projektowanie w mechanice, ale również praca w drewnie np. projektowanie mebli czy projektowanie elementów drewnianych. Możliwości Alibre Design docenią także specjaliści związani z wzornictwem przemysłowym, podobnie jak projektanci form wtryskowych.

Alibre Design oferuje m.in następujące funkcje:

Modelowanie części

Projektowanie parametryczne jest obecnie standardem w projektowaniu 3D urządzeń mechanicznych i produkcyjnych. Parametryzacja oznacza tworzenie „inteligentnych" części, złożeń i rysunków, które mogą być później łatwo aktualizowane przy minimalnym nakładzie pracy. Zmiany są nanoszone wszędzie, gdzie używana jest dana część, np. w złożeniu, tabeli części (Pro, Expert) lub rysunku płaskim.

Alibre Design został opracowany od podstaw jako w pełni parametryczne oprogramowanie CAD. Wszystkie moduły są ze sobą powiązane, a zmiany w projekcie są tylko kwestią dwukrotnego kliknięcia wymiaru w oryginalnym projekcie i wpisania nowej wartości. Po otwarciu złożenia zmodyfikowana część aktualizuje się automatycznie. Po otwarciu rysunku 2D aktualizowane są również wszystkie widoki (w tym widoki częściowe) i przekroje. Modyfikowane są także wymiary, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na ponowne wykonanie rysunków 2D.

Modelowanie złożeń

Alibre Design umożliwia łatwe połączenie wielu elementów w złożenie. Opcje „Chwyć i upuść" oraz „Podgląd w czasie rzeczywistym" pozwalają skupić się na projektowaniu, a nie na mechanicznych aspektach projektu. Alibre pozwala automatycznie tworzyć widok rozstrzelony, używać go w dokumentacji 2D, sprawdzać właściwości fizyczne, takie jak masa, wykrywać kolizje i łatwo zamieniać lub modyfikować część bezpośrednio z okna złożenia.

Publikacja do PDF 3D

Alibre Design oferuje możliwość publikowania modeli trójwymiarowych części i złożeń do pliku PDF 3D. Umożliwia on prezentację trójwymiarowego modelu projektu kontrahentowi lub klientowi bez konieczności posiadania systemu CAD.

Modelowanie blach

Moduł projektowania elementów blaszanych w Alibre Design to szybkie i łatwe w użyciu narzędzie do projektowania elementów tworzonych z arkuszy materiału (metalu i nie tylko). Jest on w pełni zintegrowany z przestrzenią roboczą Alibre Design i ze specjalnymi narzędziami do projektowania elementów czy konstrukcji z blachy. Narzędzie „Wyciągnięte zagięcie” umożliwia płynne przejście z profilu kwadratowego do okrągłego. W Alibre Design 2011 dostępne jest narzędzie pozwalające przetwarzać elementy bryłowe na konstrukcje z blachy.

Dokumentacja 2D w Alibre Design

Przetwarzanie modeli 3D i złożeń w rysunki techniczne w Alibre Design jest możliwe dzięki modułowi „Tworzenie rysunku 2D”. Wybiera się w nim, które widoki modelu chcesz uzyskać, a program automatycznie generuje wymiary, osie, znaczniki środków otworów, opisy otworów gwintowanych i wykorzystując właściwości modelu, uzupełnia tabliczkę rysunkową. Następnie można samodzielnie dopracować rysunek do wymaganej postaci.

AlibreTranslate i formaty standardowe

Możliwość współpracy z większymi i mniejszymi partnerami ma kluczowe znaczenie dla firm projektowych. Dzięki wbudowanej (wersja PRO) i rozszerzonej (wersja Expert) możliwości eksportu i importu, program oferuje możliwość pracy na danych w wymaganym formacie.

Rendering

KeyShot dla Alibre to narzędzie umożliwiające przekształcanie modelu 3D w fotorealistyczny obraz (rendering). Program ten pozwala szybko i łatwo tworzyć realistyczne wizualizacje modeli. Metoda „Przeciągnij i upuść materiał”, ustawienie światła i podgląd w czasie rzeczywistym pozwalają na uzyskanie wspaniałego rezultatu końcowego w bardzo krótkim czasie.

Modelowanie powierzchniowe

Moment of Inspiration (MoI) jest prostym w użyciu programem do modelowania powierzchniowego. Szybkie i koncepcyjne modelowanie stanowi bramę do świata modeli CAD 3D. Swoje projekty tworzone w MoI można przenieść do praktycznie każdego programu graficznego (takiego jak Blender, SketchUp czy Maya).

Bezpośrednia edycja

Bezpośrednia edycja jest zestawem narzędzi do edycji importowanych plików z modelami 3D i składa się z narzędzi, które zostały zaprojektowane specjalnie do modyfikacji geometrii projektu.

Używanie narzędzia jest bardzo łatwe. Podczas pracy z plikami pobranymi z internetu lub od dostawcy rzadko można uzyskać plik z pełną historią operacji. Zmiany tych plików zwykle są czasochłonne i często wymagają zastosowania metod inżynierii odwrotnej.

Czasochłonne jest również przeprojektowanie modeli CAD na potrzeby analiz FEM (MES) przed wysłaniem ich na zewnątrz przy jednoczesnej ochronie IP. Narzędzie bezpośredniej edycji pomaga rozwiązać każdy z tych problemów.

AlibreVault

AlibreVault działający w oparciu o M-Files jest w pełni zintegrowanym systemem do zarządzania dokumentacją i procesami w firmie. Narzędzie to pozwala na kontrolę kontaktów, projektów, danych CAD, kontrolę wersji i obsługę praktycznie każdego typu plików, oferując jednocześnie szybki i elastyczny mechanizm wyszukiwania.

Wdrożenie AlibreVault w firmie eliminuje duplikaty dokumentów, zapewnia jeden bezpieczny magazyn plików i system zarządzania przedsiębiorstwem.

Projektowanie konfiguracji

Konfiguracje projektu to funkcja dostępna w Alibre Design Expert, która pozwala na tworzenie typoszeregów części i mechanizmów. Oszczędza czas i ułatwia życie, pozwalając na przechowywanie podobnych części w jednym pliku, zamiast tworzenia i aktualizowania wielu plików oddzielnie.

Alibre Motion – symulacja i analiza ruchu

Alibre Motion umożliwia wykorzystanie złożenia 3D i wykonanie symulacji ruchu. Dzięki automatycznej analizie złożenia program podpowiada, jakie rodzaje napędów można wstawić w danej relacji. Narzędzia analizy pozwalają szybko określać miejsca kolizji, gdy mechanizm jest w ruchu lub dowiedzieć się, jak będzie zmieniać się prędkość wraz z upływem czasu.

Komentarzy: 1
KOMENTARZE (1)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Sachem Dodany: 15.05.2007 14:47
Kiedyś bawiłem się wersją darmową Alibre Design Xpress i całkiem przyzwioty programik, ładny interfejs i wiele funkcji. Modelowanie podobne jak w innych programch CAD więc nie trudno sie na nie go przesiąść.
REKLAMA
midas NFX 2022
Praca dla inżynierów na 3DCAD.pl