Metrolog XG

Typ: CNC
Producent: Metrologic Group S.A.
Wersja językowa: Polski Angielski Niemiecki Inne
Platforma OS:
Oprogramowanie Metrolog XG ® to rozbudowany i w pełni zintegrowany pakiet inspekcyjny, spełniający wszystkie obecne wymagania pomiarowe 3D i kryteria jakości od standardowych prostych pomiarów obiektów geometrycznych poprzez skomplikowane zadania pomiarowe w oparciu o pliki CAD.
 
 
Metrolog XG ® dostarczany jest przez wielu producentów maszyn CMM jako standardowe oprogramowanie. W chwili obecnej dostępne jest ponad 50 interfejsów zaprojektowanych przez metrologic group ®pozwalających na podłączenie do każdego typu maszyny pomiarowej nowej lub używanej.
 
Producent oprogramowania w swojej ofercie posiada również całą gamę rozwiązań sprzętowych tzn. kontroler numeryczny i klawiatury sterujące pozwalające na realizację kompletnej operacji „retrofit” maszyny pomiarowej.
 
Metrolog XG ® dostępny jest w tej chwili w ponad 15 wersjach językowych w tym w języku polskim. Wszystkie algorytmy pomiarowe zatwierdzone zostały przez P.T.B. ((Physikalisch Technische Bundesanstalt) i NIST (National Institute of Standards and Technology).
 
Pakiet zawiera wbudowany napęd DMIS V4.00 i pozwala na pomiar poza elementami geometrycznymi także powierzchni swobodnych, punktów powierzchniowych, punktów krawędziowych, odcinków i profili w odniesieniu do każdego systemu CAD.
 
Kompatybilne obecnie formaty CAD to:
neutralne: IGES, VDAFS, SET, UNISURF, STEP
bezpośrednie: CATIA V4, CATIA V5, IDEAS, ProE, UNIGRAPHICS, PARASOLID.
 
Metrolog XG ® współpracuje z szeroką gamą głowic i sond pomiarowych dając między innymi możliwość szybkiej prędkości skaningu i digitalizacji z wykorzystaniem np.: sondy Renishaw SP600. Pomiar może być realizowany w trybie online jak i również dzięki graficznemu modułowi w trybie offline wykorzystując pełny tryb wirtualnej symulacji. Wszystkie wyniki mogą być prezentowane w graficznej lub tekstowej formie raportu dowolnie dopasowywanej przez użytkownika. Istnieje także możliwość eksportu danych pomiarowych w wielu różnych formatach takich jak (DMIS, VDAFS, IGES, EXCEL,...)
 
Metrolog XG ® posiada również wbudowany moduł do kompensacji geometrii maszyny pomiarowej wykorzystując macierz 21 parametrów.
 
Układy współrzędnych
W pakiecie Metrolog XG ® zawarto różnego typu strategie do tworzenia układu współrzędnych związanego z badanym detalem, na podstawie wcześniej „wskazanych” baz. Użytkownik ma do wyboru następujące układy współrzędnych: przez jeden punkt, model 3-2-1, układ współrzędnych geometryczny oraz układy współrzędnych przez 3 punkty środkowe, płaszczyznę i 2 punkty, 6 punktów powierzchniowych i przez punkty referencyjne RPS. W każdym przypadku istnieje możliwość optymalizacji utworzonego układu współrzędnych poprzez operacje translacji lub rotacji każdej z osi w zdefiniowanym przez użytkownika zakresie. Utworzony układ współrzędnych wyświetlany jest w czasie rzeczywistym. Istnieje możliwości pracy z kilkoma układami współrzędnych natomiast wyniki wyświetlane są w oknie wyników zawsze w odniesieniu do układu aktywnego.
 
Programowanie
Metrolog XG ® zawiera rozbudowane narzędzia graficzne pozwalające użytkownikowi na oprogramowanie dowolnej maszyny pomiarowej. Dostępne są dwa języki programowania – źródłowy język METROLOG®oraz język DMIS. Program pomiarowy może być tworzony w trybie „AUTO-UCZENIE” lub w trybie „OFFLINE”. Oprogramowanie posiada swój własny edytor programowy, który wyposażony jest w specjalne funkcje do automatycznego pomiaru elementów. Każda instrukcja jest edytowalna poprzez podwójne, kliknięcie na odpowiednią linię programu, co pozwala na szybką zmianę parametrów trajektorii pomiaru. Komendy wysokiego poziomu programowania, zawarte w edytorze programowym, są wspierane przez możliwości tworzenia pętli, wstawiania instrukcji warunkowych i uruchamiania podprogramów.
 
Tolerancje
Metrolog XG ® wyposażony został w bezpośrednie funkcje do kontroli tolerancji geometrycznych, na które składają się tolerancje kształtu, kierunku, położenia i bicia. Wszystkie obliczenia wykonywane są na podstawie normy ISO. Użytkownik w trakcie pomiaru wspierany jest poprzez rozbudowaną „Pomoc”, w której zamieszczono normy tolerancji i ich interpretację oraz podpowiedzi i wskazówki dotyczące pomiaru.

     

Tagi:
Komentarzy: 1
KOMENTARZE (1)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Mario Dodany: 23.02.2010 11:42
Witam Serdecznie ma może ktoś instrukcję po polsku?
REKLAMA
Praca dla inżynierów na 3DCAD.pl
Praca dla inżynierów na 3DCAD.pl