NX CAD Surface Modeling - Tony wiedzy w dwóch tomach

30.03.2022 Skomentuj pierwszy

Już w kwietniu ukaże się nowa publikacja techniczna poświęcona komputerowym systemom wspomagającym projektowanie i wytwarzanie – w tym konkretnym przypadku będzie to podręcznik do modelowania powierzchniowego w NX CAD, autorstwa Marcina Antosiewicza, w ramach serii wydawniczej „CAMdivision Library”.

Motywacją do napisania podręcznika o modelowaniu powierzchniowym w NX była chęć propagowania tej techniki modelowania. Aktualnie nie ma tak obszernej pozycji nawet obcojęzycznej, co sprawia, że konstruktorzy nie chcą posługiwać się tym sposobem tworzenia modeli – obawiają się bowiem trudności z wykorzystaniem zaawansowanych poleceń.

"Każdy opis w książce starałem się wykonać w taki sposób, aby był jak najbardziej zrozumiały – tłumaczy Marcin Antosiewicz. – Pomocne było moje duże doświadczenie w prowadzeniu szkoleń. Wiem jakie pytania mogą się pojawić i co na ogół nie było dobrze rozumiane przez inżynierów – dodaje."

Istotnie, autor podręcznika może pochwalić się ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy z NX. Przez kilka lat pracował jako konstruktor form wtryskowych, ma na swoim koncie około 150 zrealizowanych projektów form.

"Do tej pory przeprowadziłem ponad 100 szkoleń z zakresu konstruowania różnych produktów, jak i narzędzi w NX CAD. Lubię pracę z NX i jest ona po części moim hobby. Z tego względu chciałem podzielić się swoją metodologią tworzenia modeli – podkreśla autor podręcznika."

Niniejsza książka powstawała w ciągu kilku ostatnich lat – takiej pozycji nie da się napisać w kilka miesięcy. Oczywiście prace trwały z różnymi przerwami.

Podręcznik został podzielony na 3 części:

  • Pierwsza część obejmuje zagadnienia teoretyczne dotyczące historii systemów CAD i NX (w zasadzie jest to temat na osobne opracowanie), a także podstawową wiedzę na temat modelowania powierzchniowego m.in. krzywe sklejane, punkty charakterystyczne, łączenie powierzchni etc..

  • W części drugiej – teoretyczno-praktycznej (najobszerniejszej) – autor Marcin Antosiewicz prowadzi czytelnika przez kolejne narzędzia i polecenia dotyczące pracy z krzywymi (podstawowymi i pochodnymi), powierzchniami (na siatce, przeciąganymi po krzywych etc.) i operacjami związanymi z ich tworzeniem, edycją i analizą.

  • Część trzecia – to zastosowanie przekazanej wiedzy w praktyce, na przykładzie 18 projektów z różnych dziedzin, realizowanych od początku do końca, jak np. koło o zębach skośnych, sprawdzian do rurki, butelka szklana i PET, element kompozytowy, stempel i matryca, gwintownik, zderzak, spojler samochodowy – i inne.


Celem autor jest aby  książka była jak najbardziej przystępna dla każdego inżyniera pracującego na co dzień w NX (podręcznik ma charakter zaawansowany). Na potrzeby książki powstały filmy znacznie ułatwiające zrozumienie jej treści. W połączeniu z plikami NX *.prt oraz obszernymi opisami z pewnością pozwolą wykonać wszystkie ćwiczenia i nauczyć się posługiwać zaawansowanymi poleceniami w NX CAD.

Dwutomowe wydanie w twardej oprawie z dołączonym nośnikiem USB zawierającym pliki ćwiczeń i modeli powinno być dostępne dla klientów CAMdivision w kwietniu.

Zobacz podgląd na: issuu.com/camdivision.pl/nx_cad_surface

Więcej informacji na www.camdivision.pl

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: