ZW3D - oprogramowanie CAD MOLD CAM w przystępnej cenie
Targi Toolex 2022
Targi Toolex 2022

Edgecam 2013 R2

31.07.2013 Skomentuj pierwszy

16 lipca 2013 w Reading podczas spotkania partnerów Vero Software zaprezentowano nową (angielskiej) wersji oprogramowania Edgecam oznaczoną numerem 2013 R2. W chwili obecnej trwają prace nad przygotowaniem tłumaczenia. Wersja polska zostanie rozesłana do klientów pod koniec sierpnia br. Wszyscy klienci którzy kupują nową licencje otrzymają najnowszą wersje oprogramowania Edgecam.

Wraz z dynamicznym rozwojem oprogramowania Edgecam zyskuje ono coraz więcej zawansowanych narzędzi wspomagających przygotowanie obróbki. W nowej wersji oprogramowania zmieniono wygląd i funkcjonalność okien dialogowych. Dodano podpowiedzi i obrazki dzięki czemu okna są bardziej intuicyjne i przyjazne dla użytkownika. Dodano obsługę czterech głowic, poprawiono wydajność symulatora, zwiększając płynność i jakość grafiki w symulacji oraz ulepszono funkcję znajdowania cech w module obróbki elektroerozyjnej. W programie Part Modeler dostarczanym wraz z oprogramowaniem Edgecam będzie można bez dodatkowych opłat wczytywać pliki z innych systemów CAD-owskich.

Wraz z wprowadzeniem nowej wersji Edgecam wyznacza nowe kierunki w rozwoju systemów CAM. Jednym z najbardziej spektakularnych zmian jakie wprowadzono w nowej wersji oprogramowania dotyczą interfejsu użytkownika. Nowy interfejs wspomaga prace z komputerami dotykowymi opartymi o Windows 8. Wprowadzono również bardzo intuicyjne narzędzie jakim jest Edgecam Workflow pozwoli inżynierom przygotować obróbkę detalu w krótkim czasie. Innowacyjne narzędzia wspomagające technologa umożliwią:

 • spozycjonowanie detalu, 

 • wybór optymalnej metody obróbki,

 • wyselekcjonowanie i zastosowanie odpowiednich narzędzi,

 • szybki dobór odpowiedniej obrabiarki,

 • stworzenie półfabrykatu,

 • zastosowanie dodatkowych elementów oprzyrządowania,

 • Wybór odpowiedniej strategii obróbki.

Na każdym etapie przygotowania obróbki w module Workflow program poprosi o podjęcie decyzji i zasugeruje użytkownikowi najbardziej optymalne rozwiązanie lub sam podejmie decyzję za technologa/programistę. Pomimo dużej automatyzacji procesu przygotowania obróbki pozostawiono użytkownikowi możliwość zmiany zdefiniowanych parametrów co czyni ją  bardziej elastyczną i dostosowaną do wymogów klienta.

Wszystkie okna dialogowe Edgecam’a zostały zaktualizowane o zestaw przycisków pozwalających na interaktywne wybieranie i wskazywanie elementów. Przyciski zostały umieszczone na górnym pasku okien dialogowych i w zależności od definicji mogą być:

 • Podświetlone – zdana geometria musi być zdefiniowana,

 • Podkreślone – wymagana geometria została już zdefiniowana,

 • Zaznaczone (tylko podczas zbierania danych)  – wskazywana geometria została prawidłowo wybrana,

 • Poszarzałe – wybór tej geometrii nie jest wymagany.

Jeżeli nawet użytkownik nie zdefiniuje wstępnie geometrii i zatwierdzi wprowadzone dane zostanie on poproszony o wskazanie brakujących elementów. Wprowadzone rozwiązanie pozwala kontrolować w większym stopniu wybór geometrii i czyni je łatwiejszym w użyciu.

 
 

W najnowszej wersji Part Modeler zyskał darmową możliwość wczytywania plików z rozszerzeniem Parasolid, STEP, NX, PTK, INVENTOR, CATIA V5 i pliki parametryczne CREO. Zmiana ta znacząco wpłynie na możliwości wykorzystania oprogramowania do współpracy z innymi programami typu CAD. Jednak dla konstruktorów twórcy Part Modeler’a przygotowali narzędzie, które pozwoli im dynamicznie zmieniać parametry operacji. Nowe narzędzie to zaawansowany moduł edycji operacji zwany Synchronous. Zawarte w nim polecenie umożliwia ponowne spozycjonowanie tych cech na modelu zaprojektowanych w innym systemie CAD. Mogą one zostać spozycjonowane do punktów zaimportowanej geometrii, jak również do dowolnego punktu na modelu. W celu zmodyfikowania lub zdefiniowania określonych cech na bryle takich jak: rowki, otwory, kieszenie, stemple, ścianki itp. można je zaimportować tworząc tzw. model produkcyjny.

Zdefiniowanie nowego rodzaju modelu udostępnia dodatkowe funkcje pozwalające na definicję tolerancji oraz zarzadzanie takimi właściwościami jak rozszerzalność jaka występuje podczas obróbki cieplnej.

 
 

Moduł symulatora został wydzielony z oprogramowania jako oddzielny proces co wpłynęło korzystnie na:

 • wydajność symulatora zwiększając płynność animacji,

 • stabilność symulacji bardzo dużych i złożonych części,

 • skrócenie czasu uaktualnienia półfabrykatu nawet o 50%

 • przewijanie i ustawianie punktu startu symulacji.

Symulator zyskał ulepszoną funkcję renderowania. Domyślnym wizualizowanym materiałem jest stal i powierzchnie posiadają charakterystyczny metaliczny kolor. Dodatkowa opcja renderowanie płaskie w domyśle została zarezerwowana dla materiałów niemetalicznych.
W symulacji szybki wynik dodano możliwość wyświetlenia narzędzi wraz z ukrywaniem
i wyświetlaniem jego elementów takich jak oprawka.

 
 

Polecenie nowy profil w module do obróbki elektroerozyjnej pozwala dobrać odpowiednią cechę do obróbki bryły. Funkcja ta umożliwia wyciagnięcie krawędzi z modelu w celu utworzenia powierzchni bocznych do obróbki. Ponadto moduł EDM zwiększył swoją funkcjonalność o dodatkowe możliwości:

 • Powierzchnie mogą być wybierane oddzielnie, bądź poprzez dwukrotne kliknięcie i wskazanie łańcucha stycznych powierzchni,

 • Powierzchnie równoległe mogą być wskazywane jednocześnie nawet, gdy znajdują się na różnych poziomach,

 • Przy użyciu okien dialogowych możliwe jest kontrolowanie wysokości profilu w płaszczyźnie XY oraz UV 

 • Dla zdefiniowanych cech została dodana lista rozwijana zawierająca zbiór dostępnych właściwości cechy.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
ZW3D - oprogramowanie CAD MOLD CAM w przystępnej cenie