Zautomatyzowane wymiarowanie w Solid Edge ST7

12.01.2015 Skomentuj pierwszy

Jak wspomniano powyżej, w systemie SOLID EDGE ST7 wprowadzono także nowoczesne rozwiązania przeznaczone do zautomatyzowania zadań wymiarowania współrzędnościowego.

Możliwe jest m.in. sprecyzowanie punktów, które będą automatycznie znajdowane przez ST7, i pomiędzy którymi zostaną zbudowane wymiary współrzędnościowe (rys. 8).
W opisywanym przypadku, wybrane zostaną punkty środkowe okręgów oraz elips.

Wybór punktów - automatyczne wymiarowanie współrzędnościowe w ST7

Rys. 8. Wybór punktów – automatyczne wymiarowanie współrzędnościowe w ST7

Użytkownik jest proszony o wskazanie geometrii, dla której – z uwzględnieniem informacji przedstawionych na rys. 16 – system ST7 zbuduje zbiór odpowiednich wymiarów. Wskazano tutaj cały (!) widok 2D przedstawiony na rys. 9.

Następnie, w celu zdefiniowania kierunku oraz „zera” dla łańcucha wymiarów współrzędnościowych, który ma zostać zbudowany wzdłuż kierunku X, wskazano skrajną pionową krawędź z lewej strony widoku rysunkowego (także na rys. 9).

Otrzymany natychmiast efekt powyższych działań przedstawiono na rys. 10. System samoczynnie znalazł wszystkie okręgi i elipsy znajdujące się na wskazanym widoku rysunkowym i na ich podstawie zbudował łańcuch wymiarów współrzędnościowych we wskazanym kierunku X, począwszy od „zera” znajdującego się na skrajnej lewej krawędzi ww. rysunku.

Wskazanie widoku oraz zera - automatyczne wymiarowanie współrzędnościowe w ST7

Rys. 9. Wskazanie widoku oraz zera – automatyczne wymiarowanie współrzędnościowe w ST7

Automatyczne wymiarowanie współrzędnościowe (widok) w ST7

Rys. 10. Automatyczne wymiarowanie współrzędnościowe (widok) w ST7

ST7 umożliwia także automatyczne tworzenie wymiarów współrzędnościowych na bazie ściśle sprecyzowanych/wskazanych obiektów, np. zbioru okręgów przedstawionych na rys. 11.

Tym razem, zbiór odpowiednich wymiarów współrzędnościowych ma zostać samoczynnie utworzony wzdłuż kierunku Y, z „zerem” znajdującym się w środku okręgu przedstawionego na rys. 12.

Błyskawicznie uzyskany efekt powyższych działań, przedstawiono na rys. 13.

Wskazanie geometrii - automatyczne wymiarowanie współrzędnościowe w ST7

Rys. 11. Wskazanie geometrii – automatyczne wymiarowanie współrzędnościowe w ST7

Zaznaczenie zera - automatyczne wymiarowanie współrzędnościowe w ST7

Rys. 12. Zaznaczenie zera – automatyczne wymiarowanie współrzędnościowe w ST7

Automatyczne wymiarowanie współrzędnościowe (geometria) w ST7

Rys. 13. Automatyczne wymiarowanie współrzędnościowe (geometria) w ST7

Reasumując, należy zwrócić uwagę na znaczącą liczbę nowoczesnych rozwiązań wprowadzonych do środowiska Rysunku systemu SOLID EDGE ST7. Rozwiązania te dalece ułatwiają i znacząco przyspieszają zadania CAD, dotyczące manualnego i zautomatyzowanego wymiarowania współrzędnościowego.

Dzięki powyższemu, szereg procesów inżynierskich, dotyczących dokumentacji 2D wykonanej na podstawie modeli 3D ulega znaczącemu przyspieszeniu z jednoczesnym zwiększeniem ich jakości.

Autor: Dr inż. Adam Budzyński

1 2
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: