ZW3D Lite - Ekonomiczny program 3D CAD
Targi Toolex 2022
Targi Toolex 2022

Możliwości Alibre Script w Alibre Design

17.10.2019 Skomentuj pierwszy

Pomimo tego, że oprogramowania typu CAD 3D posiadają bardzo rozbudowaną funkcjonalność, to bolączką każdego z nich jest posiadanie ograniczonej ilości funkcji i operacji dostępnych do zastosowania podczas projektowania, natomiast każdy producent planując rozwój oprogramowania musi go dostosować do najczęściej pojawiających się spostrzeżeń użytkowników.

Od strony producenta może okazać się ekonomicznie nieopłacalne tworzenie funkcjonalności, z której skorzysta garstka użytkowników. Dlatego optymalnym rozwiązaniem byłoby posiadanie możliwości stworzenia w łatwy sposób funkcjonalności spełniającej dokładnie nasze potrzeby.

Należy liczyć się z faktem, że tworzenie komponentów programu wymaga posiadania przynajmniej elementarnej wiedzy z programowania. Istnieje wiele platform i języków programowania ale najpopularniejszym i najlepszym do tego językiem, w którym praca przypomina układanie z klocków jest Python. Taki właśnie język wraz z odpowiednią platformą został zastosowany w module Alibre Script.

Moduł tworzenia skryptów w Alibre Design ma wiele możliwości, dlatego w szybkim tempie utworzyła się społeczność użytkowników piszących dodatkowe funkcjonalności i wymieniających się spostrzeżeniami. Niejednokrotnie skrypty te potrafią bardzo rozbudować funkcjonalność Alibre Design, a co najważniejsze są one dostępne za darmo, a każdy skrypt można dowolnie modyfikować.

Dlatego nie dziwi przykładowa lista ostatnio dodanych skryptów:

  • Kreatory: połączeń, kieszeni, śrub i połączeń śrubowych
  • Generator spirali Archimedesa
  • Wyodrębnienie części w złożeniu
  • Kolorowanie części
  • Rozbudowany kreator tworzenia podsumowania projektu i dołączania linków do projektu
  • Generator siatki
  • Generator profili spawanych

Jako przykład można podać skrypt ułatwiający tworzenie konstrukcji z elementów spawanych, pozwalający na wybranie interesującego nas kształtu profilu, oraz poszczególnych jego wymiarów. Po wygenerowaniu elementu, zostaje on zapisany z nazwą zawierającą wszystkie jego parametry, pozwalające jednoznacznie go zidentyfikować.

Instrukcję korzystania z Alibre Script można pobrać ze strony LINK
Bazę gotowych skryptów można znaleźć na stronie www.alibre.pl/wsparcie/docs

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
ZW3D Lite - Ekonomiczny program 3D CAD